Jdi na obsah Jdi na menu
 


Americký stafordšírský teriér

16. 6. 2009

 

Původ: Podobně jako bulteriér má svůj původ ve Velké Británii, kde vznikl křížením buldoků se staroanglickými teriéry s cílem získat co nejvýkonnějšího psa pro zvířecí zápasy. Mnozí z těchto psů se dostali do USA, kde byli zápasy rovněž velmi oblíbené. Vlivem reproduktivní izolace zde z větších zvířat vznikl americký stafordšírský teriér, zatímco z těch menších bostonský teriér. K oficiálnímu odlišení od stafordšírského bulteriéra z Anglie došlo až v 70. letech tohoto století.

Obrazek

Popis: Středně velký, velmi silný a svalnatý pes harmonické tělesné stavby. Hlava středně dlouhá se širokou lebkou a zřetelným osvalením. Uši vysoko nasazené, ve tvaru růžového lístku, vztyčené nebo polovztyčené. Oči tmavé, kulaté, daleko od sebe. Krk silný, středně dlouhý, bez volné kůže. Končetiny rovné, dobře osvalené, silných kostí. Tělo s krátkým hřbetem, mírně skloněnou krátkou zádí, se širokým a hlubokým hrudníkem. Ocas poměrně krátký, nízko nasazený, nesmí být zatočený ani nesený nad hřbetem. Srst krátká, hustá, uzavřená, lesklá. Zbarvení: Jakékoliv kromě čistě bílé, černé s tříslovou nebo játrové, bílé barvy nesmí být více než 80%.

Charakteristika: Pohyblivý pes bleskových reakcí, mimořádně odvážný a v soubojích zarputilý. Ke členům své rodiny milý a přátelský, k cizím lidem však nedůvěřivý a ve vztahu k jiným psům často agresivní.

Zvláštní nároky: Vyžaduje mimořádně zkušenou a citlivou ruku. Je třeba ho od mládí přivykat pokojnému kontaktu s ostatními psy a tlumit veškeré projevy agresivity.

Užití: Kdysi bojový pes, dnes hlídač, osobní strážce i společník.

Výskyt: Módní plemeno, které se u nás v posledních letech rychle rozšířilo. Bohužel často se dostává do nepovolaných rukou.

Možná záměna: Se podobným stafordšírským bulteriérem, který je menší a méně ušlechtilý.

Pes: cca 18 - 23 kg 46 - 49 cm

Fena: cca 18 - 23 kg 44 - 46 cm

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

steniatka a psy

(monika, 9. 10. 2009 17:17)

mi hladame presne takeho psa ako tu